My title Page contents
top of page

Araç Değer Kaybı Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Karayolları zorunlu trafik sigortası ve kaskolu araçlarınızda son iki yıl içinde gerçekleşmiş olan kazalar neticesinde oluşan değer kayıpları sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Değer kaybı talebinde bulunabilmeniz için %100 kusurlu olmamanız yeterlidir. Ayırca ehliyetsiz araç kullanımı, alkol ve uyuşturucu madde etkisinde araç kullanımı ve kasıtlı gerçekleştirilmiş kazalar bu teminat kapsamında olmayıp değer kaybı talep edilemeyecektir.

Yargıtayın son yıllarda vermiş olduğu içtihatlar ile birlikte değer kayıpları sigorta teminat kapsamına dahil edilecek zarar sigorta şirketince karşılanmaktadır. (Yukarıda sayılan istisnalar hariç)

Örnek ile açıklayalım maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştınız ve %50 oranında kusurlu bulundunuz; kaza neticesinde aracınızda 5 Bin TL hasar kaydı oluştu. 5000/2=2500 TL değer kaybı hesaplaması neticesinde yaklaşık 2000 TL civarında bir ödemenin tarafınıza yapılması gerekecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlar

1- 2 yıllık hak düşürücü süreyi kaçırmamak ( kaza tarihi itibariyle başlar)

2- Yüzde yüz kusurlu veya yukarıda sayılan istisnalardan birinin olmaması.

3- Aracın kaza tarihinden sonra el değiştirmemiş olması.

4- Araçtaki hasar kaydının değer kaybı oluşturabilecek nitelikteki parçalarda meydana gelmiş olması.

5- Tek taraflı gerçekleşen trafik kazalarda değer kaybı ödemesi alınabilmesi; kasko poliçesinde değer kaybının teminat altına alınmış olma şartına bağlıdır. Bu şartların varlığı halinde aracınızda oluşan değer kaybını başvuru yapmanız halinde sigorta şirketinden tahsil edebilmeniz mümkündür.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Social Law in The Era of Arbitration

Create a blog post subtitle that summarizes your post in a few short, punchy sentences and entices your audience to continue reading. Welcome to your blog post. Use this space to connect with your rea

Contractual Termination: What Are the Pitfalls?

Create a blog post subtitle that summarizes your post in a few short, punchy sentences and entices your audience to continue reading. Welcome to your blog post. Use this space to connect with your rea

Comentários


bottom of page